Zakažite savetovanje
Renata Senić
060 544 3441Čika Ljubina 14, Beograd
Kontaktirajte nas
office@psihoterapijsketeme.rs
Newsletter
Skype
Za zakazivanje skajp seansi obratite se porukom na: office@psihoterapijsketeme.rs
» Get Skype, call free!Pravila o preuzimanju tekstova
Ukoliko želite da preuzimate tekstove s ovog sajta, potrebno je da prethodno stupite u kontakt sa mnom putem navedenog mejla ili broja telefona.
Ako se dogovorimo o postavljanju teksta na vaš blog, trebalo bi da sadrži sve unutrašnje linkove ka mom sajtu, naveden i linkovan izvor i moj potpis linkovan ka mojoj biografiji na ovom sajtu.Facebook
Mržnja prema bližnjima
ljubav i mržnja
Mržnja prema bližnjima kao uobičajena pojava
Vinikot, svetski poznati psihoanalitičar, davne 1949. godine napisao je članak pod nazivom „Mržnja u kontratransferu“ u kojem je obrađivao temu koja je ljudima generalno strana i odbojna, a zapravo je jako značjno da se njome bavimo. Kada su moji kljinti ljuti na roditelje, ja često umpotrebim reč „mržnja“ da ih podstaknem da otvoreno kažu da ponekada mrze svoje roditelje, ili roditelji decu, ili supružnici partnera. To je ljudski i to se dešava. Zataškavanjem i maskiranjem tih osećanja udaljavamo se od istine. Naravno, to ne radim s ciljem da bi bilo ko nastavio da mrzi bilo koga, već da bi osvestio šta zapravo oseća. Dakle, mržnja je sveprisutna. Posebno u veoma bliskom odnosima. Suprotnost ljubavi nije mržnja već indiferentnost. Mržnja je druga strana medalje ljbavi. Zapravo, ljubav i mržnja čine komponente ambivalencije – dvostruktih osećanja koje osećamo prema bližnjima. Što nam je neko draži, to smo potencijalno ambivalentniji prema njemu. Najbolje je doći do toga da se ta ambivalencija prepozna i prihvati ili, kako mi to stručno kažemo, da se toleriše. U suprotnom, odosmo u krajnosti, u kojima nekog ili idealizujemo ili satanizujemo, ili oba u zavisnosti od trenutka. Sposobnost da tolerišemo ambivalenciju omogućava nam celovitiji doživljaj stvarnosti.
Članak koji pominjem je stručan i verovatno ne bi bio sasvim razumljiv niti lak za čitanje ljudima koji se ne bave nekom od psihodinmskih terapija. Neću ga analizirati u potpunosti. Međutim, moje je iskustvo da je „dozvola“ da ponekada mrzimo one koje volimo do te mere oslobađajuća da brojni simptomi prestju da postoje kada klijenti to prihvate. Mnoge majke s tek rođnim bebaba se umire kada im kažem da nije ništa neobično da ponekada mrze svoju bebu. Mnogi partneri koji razmišljaju o prekidu veze dožive neverovatno olakšanje kada pričamo o tome da je u redu ponekada mrzeti partnera. Deca (i odrasla deca) skidaju strašan teret krivice sa svojih pleća kada se osmele da u sigurnom okruženju pričaju o mržnji koju osećaju prema roditeljima.
Tek kada se ta osećanja osveste i prihvate, ona mogu da se polako i prevazilaze, da idemo ka tome da ljubav prevlada. Da se ide ka zahvalnosti, ka uživanju…. Verujem da je većini jasno da potiskivanje, negiranje, cepanje osećanja nisu mehanizmi koji pomažu na duge staze, a mnogi od mehanizama odbrane iskrivljuju percepciju realnosti.
U okviru članka „Mržnja u kontratransferu“ Vinikot pominje 18 razloga iz kojih bi svaka majka mogla mrzeti svoju bebu. Neki od tih, kako on sugeriše – legitimnih razloga su:
No, poente su tu. Šta Vinikot hoće da nam kaže? Hoće da kaže da je u redu da budemo svesni ovih osećanja. Da je u redu ako ponekada ne podnosimo svoju bebu (isto važi i za partnera i roditelja i odraslo dete, naravno uz modifikaciju razloga). Da je u redu da ponekada osećamo mržnju prema bližnjima. Da je to ljudski. Da je dobro znati šta osećamo.
Šta se dešava s majkama koje sebi ne smeju da priznaju negtivna osećanja prema bebi? Često počinju preterano da strahuju za bebu, da dobijaju napade panike, ili pak da se osećaju depresivno. Isto se dešava u i ostalim bliskim odnosim u kojima ljudi sebi ne dozvoljavaju da osete bes, odbojnost, nepodnošenje, ili u Vinikotovij terminologiji, mržnju prema bližnjima. Ako se ta osećanja ne prepoznaju i ne ispolje na adekvatan način, onda će se sasvim sigurno ispoljiti na neadekvatan način. Srećom, kako odrastamo i sazrevamo, zreliji mehanizmi odbrane su nam dostupni, pa osećanja možemo da sublimiramo i pretočimo u nešto kreativno. No, da bismo do toga došli, moramo prvo da priznamo sebi da ponekada mrzimo i da je to ljudski.
Renata Senić
Povezane teme: